Multikulturálny virtuálny svet filmov

obraz American Girl in Italy a televízna obrazovka počas západu slnkaMultikulturalizmus vo filmovom svete, slobodný výber možností myslenia, náhľadu na svet, na riešenie bežných situácií a vzťahov je veľmi oslobodzujúce. Erika vysadila výživové doplnky, nakúpila kopec jedla, postavila na vrchnej polici WC veľkú pyramídu z toaletného papiera a konzumný sen môže začať. Americká elégia, 2020 je krásna ukážka pohľadu na život nižšej vidieckej americkej vrstvy sfilmovanej podľa skutočných udalostí.

„Prekliate“ seriály
„Nič obrovského nevstúpi do života smrteľníkov bez prekliatia.“ (Sofokles) citované v The social dilema, 2020

Rovnako ako obrovské more fantasy, mystery, sci-fi a iných „divných“ seriálov a filmov. Žijeme časy, keď sú hlboké duchovné idey socializované seriálmi. Ako prvé vyberám Zaklínača v koprodukcii USA / Poľsko pre široké vzťahové spektrum podôb prekliatia v obrazovej podobe. Napríklad aj zobrazenie strigy ako výsledok potratu si vie nájsť paralelu v ľuďoch, ktorých stretneme v bežnom živote. Čo však ukrývajú v duši? Anjela alebo strigu?

Fantastická výchova – tú, možno pozrieť s prestávkami na vycikanie a napapanie za jeden deň. Nájdete v nej jednu z alternatív získania superschopností dieťaťa alebo aj spôsob spracovania straty manžela a otca. Podobne aj tu v socio-ekologickej dráme postavenej na severskej mytológii Ragnarök – Konec světa, 2020.

obrázok čiernej mačky a zlatej rybky v červenom rámeRevolučné myšlienky zasadené do historického rámca Francúzskej revolúcie sú poňaté cez magický realizmus. Nasledovníci woodo a upírskych ság si prídu na svoje. Škoda, že ide o seriál. Lepšie by sa nadprirodzené momenty dali vychutnať zhutnené na tie podstatné v celovečernom filme (bez psychologických hier v sociálne interakcii). Mágia sa stratila. Skomerčnela.

Technologicko-futuristická paranoja Black Mirror realisticky vydesí tým, čo sa naozaj môže stať. Účelovo, veď ide o čierne zrkadlo. Ruský seriál o robotke Lepší než my príjemne prekvapí a nakoniec tajuplné spoločenstvo na vysokej škole a všetko, čo k čiernej mágii patrí v seriáli Řád.

Rozprávky pre dospelých
„Každá dostatočne pokročilá technológia je k nerozoznaniu od mágie.“ (Arthur C. Clarke) citované v The social dilema, 2020

„Nemusím vidieť všetky seriály a filmy s prvkami nadprirodzena alebo futurizmu. Alebo žeby áno?“ pomyslela si Erika. A ponorila sa do science fiction, aby zistila ako intuitívni vizionári vidia našu budúcnosť, čo sa týka ľudstva aj Zeme.

štvorkolky na púšti„Sme tým, čo z nás urobili naše myšlienky.“ (životopisný film Tesla, 2020) Vyberme sa teda do sveta mysle cez vynovenú verziu Total Recall, 2012. Luc Besson nesklame v snímke Valerian a mesto tisícich planét, 2017. Dobro vesmírnych divochov zvíťazí nad zlom bezohľadných jednotlivcov bielej ľudskej rasy a tí dobrí ľudia zvíťazia nad zlými K-tronmi – robotmi. Vo veľkolepom filme Bohovia Egypta – Gods of Egypt, 2016 sa okom Boha Hóra pozrieme na hodnotu ľudskosti v jednaní staroegyptských bohov s technológiami zlatých čipov a letov do vesmíru. Samozrejme s metaforickým podobenstvom.

Nádherné bytosti v Meste z kostí
Nádherné bytosti, 2013 – okrem motívu teenageri verzus predsudky dospelých z malomesta, sú skvelou lekciou pre začínajúce čarodejnice. Nepoužívajú slová ako „zdedené vzorce správania“, „transgeneračný prenos“ či iné novodobé odborné termíny. Hovoria iba o kliatbe a jej zlomení. Pekná ukážka nielen na vizuálny efekt, ale aj v princípe. V teenagerskom svete ešte zostaneme. Tentoraz s viac fantasy prvkami a akciou. Pre mnohých, ktorí vidia viac ako ostatní materialisti, zvlášť, ak ide o deti bez predsudkov, sú tu Nástroje smrteľníkov: Mesto z kostí, 2013 – Mortal Instruments ako oslobodzujúca korektívna skúsenosť.

morské akvárium s rybamiDystopický svet
Bezdotyková spoločnosť s dvojmetrovými odstupmi vyhovuje introvertnému aspergerovi v nás, alebo ak chcete časti osobnosti zvanej detektív Monk. „Niekedy lásku musíš prejaviť tým, že si ako cudzí.“ Depresívne-dystopický svet Blade Rummer 2049 (2019), krásne ukazuje rozdiel medzi ilúziou a inšpiráciou, ponímaním skutočnosti a jej interpretáciami. Rezistencia, 2015 zo série pokračovaní filmu Divergencia nám povypráva o pekne vypointovanej dystópii. Vedecko-fantastický film Oblivion: Nevedomí, 2013 je ako inak tiež o láske a vzťahovom trojuholníku. A navyše aj s Morganom Freemanom.

Videohry, komiksy alebo filmy?
Zakčnieme v trošku odľahčenej zábave filmu Hellboy, 2019, v 6 Undeground: Tajná operácia, 2019 a v Polar, 2019 pre priaznivcov herca Mads Mikkelsena a sfilmovaných komiksov. Videoherná adaptácia Assassin’s Creed, 2016 je okrem skvelej ukážky bojových umení a v psychickej rovine ukážkou sily viery, sily presvedčenia, tiež o zobrazení bytostne živej predstave sprevádzajúcej regres – návrat do minulosti.

Viete, že za vznik počítačov vďačíme homosexuálne orientovanému mužovi s narcistickým zranením, géniovi, ktorý prelomil „Enigmu“? The imitation game, 2014 „Zbaviť sa ľudskosti zvyšuje bojaschopnosť.“ Za čárou, 2021 je posledným v rade a skončila chvíľka oddychu počas sledovania naivných chlapčenských filmov, z ktorých možno vyextrahovať aspoň jednu zmysluplnú vetu.

No ale keďže zas a znova nastáva čas celoštátnej dovolenky v rokoch rúšok, pozrime si ešte zopár tipov na filmy v donekonečna sa predlžujúcich lockdownoch v príspevku s názvom: Koncoročný pavúčik šťastia

1 názor na “Multikulturálny virtuálny svet filmov”

  1. Pingback: Na konšpiračnej vlne | Čarodejnica Zlatica

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore