Rodinné striebro Perník

V nedeľu ráno o pol deviatej
– Napíš mi recept na perník. Máš?
Našla si ráno po prebudení v chate a so zalepenými očami odpovedala:
– Mám. Odfotím.

Zkrkvaný papier z notesa bol už riadne zožltnutý od 30 rokov pravidelného používania a ručne písané slová modrým perom na fotke málo viditeľné. Pre istotu ho dospelej dcére prepísala do chatu:

Recept na perník

Perník vo formičke posypaný mandľami400 g hladkej múky,
300 g práškového cukru,
2 dcl oleja,
2 vajcia,
pol litra mlieka,
1 perníkový prášok,
2 lyžice ríbezľového lekváru,
1 – 2 lyžičky škorice,
1 – 2 lyžičky sódy bikarbóny.

– Robievala som aj menšiu porciu z polovičnej dávky.

– Díky.

– Dávala som aj kakao do toho, aby bol tmavší, keď som na vrch nedávala vymiešanú čokoládu s maslom. A keď plním mafinové formičky, dávam mandle, hrozienka a orechy. Len to ty nemáš rada.
– Jaj, a dôležité – najskôr vymiešam tie práškové spolu a tie tekuté spolu. Džem nemusí byť ríbezľový, ale aby bol kyslejší.

– Oki

– V podstate ten recept s menšími obmenami máš aj tu – perník ako pavučinka.  Pečenie mne vychádza 40 minút, a po prvý raz pozerám do rúry a kontrolujem po 20 minútach.

Rodinné striebro

Medzitým jej zatelefonovala jej mama – babička vnučky pečúcej perník. V retro-stave spomínania prešla od varenia, pečenia až k spomienke na svoje prvé sladkosti v povojnovom detstve.
– Krstný mi dal 5 korún a vieš, čo to vtedy bolo? Tóľko peňazí! Celá natešená som si kúpila sladkosti za všetky. Keď som prišla domov, tak mi moja mama povedala, že za to som si mohla kúpiť pero a atrament do školy. Takto zasa nebudem mať čím písať.
– Hm, to ťa muselo riadne mrzieť. – súcitila s ňou.
– Určite áno, keď si to pamätám doteraz. – vybavovala si vytesnené stará mama.
A jej, Erike konečne docvaklo, prečo jej nechcela mama kúpiť v prvej triede základnej školy farebné fixky. Že jej stačía 4 základné farby. Veď, atramentové pero mala. No a ona si nedostatok rôznofarebných pier, fixiek, pasteliek kompenzuje doteraz. Má ich plný pracovný stôl.

Čas odovzdávania rodinného striebra z generácie na generáciu.

– Tak, čo Cica, podaril sa perníkový koláčik?
– Jasné, v pohode.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore