Ruce pryč od Prokrastinácie

Pod dekou
Pod dekou

Leto je za rohom ospalý deň, tma sa z oblohy valí, nikam nepôjdem. Vezmem si knihu, uvarím čaj, ak chceš niekam ísť, so mnou nerátaj.“ V ušiach hrá pohoda Hexu. Venujem sa bezvýznamným činnostiam – prezeraniu mailov a surfovaniu po weboch a facebook je úplne najúžasnejší žrút času. K blaženému, osvietenému stavu mazať elektronickú poštu bez čítania som ešte nedospela. Zato sú emaily pekne usporiadané. Outlook sa hrdí 260 (pardón, už 262) priečinkami na triedenie emailovej pošty, ktorú treba súrne vybaviť.

Beží tretí deň odkladania úhrady poistky za auto
Šek na úhradu je zahádzaný došlými časopismi a nevybavenou korešpondenciou. Založenie do fascikla vertikálne orientovaných, podobne ako autor knihy o prokrastinácii, považujem za vybavené a viac sa k tomu nevrátim, preto všetko nevybavené v papierovej forme odkladám horizontálne na stôl. Pre nás horizontálne orientovaných je môj písací stôl malý. Aj priľahlý stolík nestačí a ani tie skrinky za mnou. Ešteže mám otočnú stoličku s kolieskami a dostatok priestoru na zemi.

Stratégia sebamanipulácie
Každý prokrastinátor (aj prokrastinátorka) má vynikajúcu schopnosť sebaklamu a všetci prokrastinátori používajú pozoruhodnú stratégiu štruktúrovanej prokrastinácie, vďaka ktorej sú rešpektované a obdivované bytosti. Obdivované za všetko, čo dosiahli a ako naplno využívajú čas. Hybnou silou prokrastinátora je možnosť odfajknúť si položku v zozname každodenných povinností. Ovládať stratégiu sebamanipulácie. Ako píše John Perry v útlej, vtipne napísanej knížočke Umenie prokrastinácie, sprievodca efektívnym zaháľaním, ničnerobením a otáľaním, do ktorej som sa hneď s prvým prečítaným odstavcom zamilovala.

Postup je sebaklamu a sebamanipulácie je nasledovný: Spíšem svoje chyby, vyhodnotím ich ako cnosti a budem sa za ne obdivovať. Urobím si z prokrastinácie životnú filozofiu hrdinky. Alebo nie? Žeby za prokrastináciou bola naozaj arogancia alebo nebodaj nutkanie ublížiť sama sebe? Veru nie. Štrukturovaný prokrastinátor s pocitmi viny za meškanie nie je arogantný prokrastinátor (aj prokrastinátorka). Ostatných ľudí na nás prokrastinátoroch (a prokrastinátorkách) štve, že sa nenecháme ovládať.

Umeie prokastinácie
Umeie prokastinácie

Zastavte svet!
V podstate mal byť tento článok o knihe Ruce pryč od této knihy a jeho napísanie odkladám dva roky. Po tom, čo som polroka odkladala jej čítanie a ďalšieho polroka ju odkladala dočítať. Aj knižnú esej o prokrastinácii som čítala, aby som sa vyhla iným, dôležitejším povinnostiam. Je to tak s každým čítaním kníh z mojej knižnice. No ale, o tom potom.

Predo mnou stojí 10 superdôležitých „dedlajnov“, tak prišiel rad aj na tento text, lebo štruktúru toho, čo musím bezpodmienečne stihnúť som už napísala. Koncept článku som zhotovila už pred mesiacom a v rámci prokrastinácie od písania iných povinností ho dopisujem teraz. Z desiatich superdôležitých horiacich termínov je aktuálnych osem a z toho dva z minulého mesiaca. Z menej podstatných mám sedem prebiehajúcich úloh, 35 spred mesiaca a 66 staršieho dáta. Pomóc! Odvšadiaľ sa valia nové podnety. Zastavte svet! Dokončím všetko rozpracované, dočítam rozčítané a potom ho môžete znova pustiť.

Raritou je úloha z roku 2006 (možno by sa našla aj staršia úloha, ale vtedy som si dôkazy proti sebe nepísala), ktorú by som si mohla zo zoznamu úloh vyškrtnúť. Vyhnila. Lenže, čo ak ju bude treba zrealizovať v roku 2020? Nie, nie, pekne ju tam nechám. Úlohy z vytvoreného zoznamu nemusia zmiznúť tým, že ich vykonáme alebo „vyhnijú“, ale aj tak, že ich vykoná niekto iný. Ten, kto ju túži urobiť. Kolaborovať v spolupráci s neprokrastinátorom je fajn. Prokrastinátor sa iba postará sa o to, aby bol neprokrastinátor šťastný. Skvelá taktika!

Ruce pryč!
Ruce pryč!

Všetky konšpiračné teórie spojte sa!
Ale vráťme sa konečne k príčine vzniku čítaného textu. Ku knihe s provokujúcim názvom Ruce pryč od této knihy od Jana van Helsinga, ktorej sa dotknem nie dokonalo, iba okrajovo. Ide v nej o prehľadné zhrnutie všetkých konšpiračných teórií, ktoré v kontexte škandálov o plagiátorstve na akademickej pôde vo vedeckých výskumoch znejú podstatne reálnejšie.

Perfekcionizmus vedie k prokrastinácii. Nemusí byť reálny, ale stačí ten vo fantázii. Stačí živiť fantáziu predstavami, že urobíte niečo perfektné až dokonalé (ako napríklad napísanie tohto článku na blog). Skúste robiť veci perfektne a máte tu prokrastináciu. Štrukturovaný prokrastinátor (aj prokrastinátorka) urobia kopec vecí, kým sa k tej hlavne nedostane, teda nakoniec áno, ale až na „dedlajn“, alebo po ňom. Totiž „dedlajn“ dáva čas a priestor nemať čas a priestor na dokonalosť.

Ernst Muldašev, Nostradamus a Ilumináti
V knihe Ruce pryč od této knihy autor píše o záhadnom Saint-Germainovi, ktorý nestarne, je rozprávkovo bohatý a prebýva v Himalájach. O Ernstovi Muldaševovi, jeho poznatkoch o večných bytostiach v meditačnom stave so zastavenou látkovou výmenou. O sumerských tabulkách a Annunakoch, ktorí manipuláciou zasiahli do vývoja na Zemi a vytvoreného človeka naučili nakladať s energiami myšlienok. O Atlantských dokumentoch, ktoré našli templári v Jeruzaleme a hovoria o zmysle stvorenia, zákone rezonancie. O Nostradamovi, ktorý mal prístup k tajnej templárskej vede a budúcnosti ľudstva. O Iluminátoch a ich vysoko postavených slobodomurárov, ktorí sa dostali k Atlantským znalostiam a využili poznanie duchovných zákonov k vlastným cieľom – Nového svetového poriadku a niečo viac sa dozviete tu.

Šambala a Lemúria
Kniha je skvelou oddychovou literatúrou. Dozvedela som sa, čo som tušila, avšak keďže na Saint-Germaina mám už vytvorený názor z románov Alexandra Dumasa, identifikovala som sa s možnou interpretáciou reality podľa autora knihy iba čiastočne. Príjemné prekvapenie pre mňa predstavovali Muldaševove zistenia. Následne som si prečítala jeho knihu Z koho jsme vznikli?. „Oči sú pohľadom do duše!“ O tom, že tento výrok nie je iba metaforou a skrýva v sebe omnoho viac sa presvedčil exaktnými metódami očný a plastický chirurg E.R. Muldašev a našiel aj Šambalu a že tretie oko je symbolické pomenovanie ozajstného tretieho oka Lemúranov, ktoré vývojom ľudstva zakrpatelo. A keď spojíme tretie oko na znaku Iluminátov, tak máme ďalšiu konšpiračnú teóriu. Viac v internetovom magazíne cez okno. Knihu som neprečítala síce úplne podrobne, lebo som ju musela vrátiť skôr ako o rok, ale nesťažujem si. Možno si ju niekedy objednám, keď prečítam ostatné požičané, kúpené, darované a rozčítané knihy.

Domáca hrdinka
Domáca hrdinka

Hrdinka prokrastinácie
Blíži sa termín odchodu na jogu. Konám. Otváram internetbanking a ani by ste neverili, čo všetko sa dá stihnúť za 20 minút otvoreného okna s príkazom na úhradu vybaviť. Vyprchajúci časový limit beží a ešte treba zatelefonovať kamarátke, odpovedať na maily, napísať ďalšie inštrukcie, naplánovať úlohy v diári, umyť riad, založiť preplatok na elektrine do šanónu, vyčleniť krížovky z časopisov pre otca, ísť do spálne a zastrieť žalúzie, úhľadne poukladať kôpky zvyšných papierov na stole, vyzliecť si sveter, odpiť z čaju a odložiť ho do kuchyne, ísť znova do spálne a zabudnúť vlastne prečo a potom sa tam vrátiť, prečítať si návod na užívanie čipiek, dať najesť psovi a mačke a napísať tento odstavec. Dve minúty do vypršania limitu. Vypisujem bez rozmyslu a strachu z nesprávneho opísania čísel údaje a odosielam. Uhradené! Upratané! Naplánované! Všetci spokojní!

Sebaprijatie Prokrastinátorky
Súhlasím s Johnom Perrym, že racionalita je iba tenký povlak na batôžku túžob a racionálni ľudia sú značne únavní. Možno by prokrastinátori (aj prokrastinátorka) množstvo vecí uskutočnili, keby podliehali štrukturovanému režimu a neblúdili spontánne myšlienkami a energiami kde-kade. Možno. Ako prokrastinátorka mám rada sama seba a neprokrastinátorské motivačné metódy či hodnotiace rady nech si neprokrastinátori používajú sami. Páči sa mi autorov filozofický prístup k problematike. Ten psychoterapeutický rada vynechám a na spojitosť sebaklamu a piatej Veľkej arkány tiež môžem na chvíľu zabudnúť. Po prečítaní knihy od neho sa naozaj cítim lepšie.

Pred odchodom z domu otváram poštovú schránku a po príchode na stole tú mailovú. V schránke ďalší šek a v mailovej pošte faktúra. Zbytočná niekoľkodňová odkladacia námaha. V niektorých záležitostiach sa naozaj oplatí prokrastinovať a vybaviť ich naraz tesne pred spaním, pred splatnosťou alebo ešte lepšie po nej. Pretože, keď človek žije v súlade so svojimi presvedčeniami a hodnotami, nepotrebuje – a to je v súlade so zákonmi Vesmíru a všetkými konšpiračnými teóriami – žiadne šeky, faktúry a vôbec žiadne poistky.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore