Štedrý koláč na Štedrý deň aj Nový rok každý rok a iné dobroty

Kalendár 2021 na pracovnom stole a pred ním čaj na podložkePravoslávny svet, ktorý sa riadi podľa starého juliánskeho kalendára, má Štedrý deň na Troch kráľov a Nový rok víta o polnoci z 13. na 14. januára. Tento rok vychádza, takmer súbežne s novoluním. Čínsky lunárny rok začína dokonca až 12.2.2021. U nás sa tradične na Štedrý deň pečie Štedrák, Štedrý koláč na Štedrý deň aj Nový rok každý rok, tak som si od mamy vypýtala recept, čo sa neobišlo bez príbehu k nemu.

***

– Babka (moja prababka) Solčianska zamiesila v koryte cesto na 5-6 koláčov, pre nich a aj pre všetkých svojich 5 detí. Najskôr sa upiekol chleba deň pred tým. Keďže bola pec už vykúrená, tak sa upiekli koláče a potom vysušilo ovocie. To si dnešní mladí nevedia ani predstaviť. Babka sa musela obracať, lebo dedo (môj pradedo) pil. V 1. svetovej vojne mu na Pijave padli dvaja alebo traja bratia. Neviem presne. Nikdy o tom, čo zažil, nehovoril. Ich najstarší syn, (môj starý otec) zvykol hovorievať: „Keď pije chlap horí pol domu. Keď pije žena, horí celý dom.“ Pamätám si, že mak babka drvila v mažiari. A tiež, ako starý otec kričal, že ešte nie je dobrý, lebo mak nepustil olej. – rozvláčne vyprávala mama, kým doniesla z komory 50-ročnú hrubú knihu Slovenská kuchárka.

A na dôvažok mama ešte dodala: 6 pôrodov a 5 detí prežilo babke Solčianskej. Druhý syn jej zomrel ako bábätko, dali mu meno po dedkovi. Babkina mama (moja praprababka) bola vydatá 2x kvôli kováčskej licencii. Keď jej zomrel muž kováč, vydala sa za jeho tovariša a keďže bol mladší, tak od nej odišiel. Babka ho, svojho otca (môjho prapradeda) raz ako mladá vyhľadala a hneď vedel, kto je. Povedal jej: „Ty si Annina dcéra.“ Mama o tejto príhode začala rozprávať, keď sme sa dostali k téme nespracovaného hnevu v rode. A k téme nespracovaného hnevu v rode sme sa dostali cez problémy s pečeňou (infekčná hepatitída) jej dvoch mladších (v súčasnosti už nebohých) bratov v detstve.

Ale späť k magickému receptu.

štedrák - skladaný koláčNa Štedrák – skladaný koláč potrebujeme:
Pol kila hrubej múky, 3 dl mlieka, 120 g masla, 100 g cukru, 20 g droždia, 3 žĺtky, 20 g masla, 1 žĺtok, citrónová kôra, vanilka, soľ.

Orechová plnka: 180 g zomletých orechov, 2 dl mlieka, 30 g strúhanky, 80 g práškového cukru, vanilkový cukor, citrónová kôra.
Maková plnka: 200 g zomletého maku, 2 dl mlieka, 120 g práškového cukru, 10 g masla, vanilkový cukor, citrónová kôra.
Tvarohová plnka: 300 g tvarohu, 80 g práškového cukru, 80 g masla, 20 g hrozienok, 2 žĺtky, z 2 bielkov sneh, vanilkový cukor, postrúhaná citrónová kôra.
Lekvárová plnka: 200 g slivkového lekváru, postrúhaná citrónová kôra.
Plnku z orechov a maku podusíme, z tvarohu a z lekváru iba premiešame s príslušnými prísadami.

Štedré koláče na štedrý deňZ múky, droždia, mlieka a ostatných prísad pripravíme dobré polotuhé kysnuté cesto. Po vykysnutí ho rozdelíme na päť rovnakých bochníkov, z ktorých na pomúčenom lopári vyvaľkáme postupne štyri pláty hrubé na prst. Na vymastený plech položíme rozvaľkaný plát, na ktorý rozotrieme slivkový lekvár. Prikryjeme ho druhým plátom, ktorý potrieme orechovou plnkou, potom tretí plát, ktorý potrieme makovou plnkou, a napokon štvrtý, na ktorý rozotrieme tvarohovú plnku. Mriežková výzdoba s posledného kúska cesta navrchu dokresľuje obraz štedráka. Vrch potrieme rozpusteným maslom.

Tento obľúbený koláč s niekoľkými plnkami sa dodnes pečie v hornonitrianskej oblasti najmä na Vianoce a Nový rok.

– Babka mu hovorievala zákusok. A do každej mriežky striedavo ešte dávala z každej plnky, aby bola iná. Ale ja som tento rok nedala ani mriežku. Už toľko nevládzem. – povzdychla si mama – Napiekla som len zo zvyšku plniek a cesta ešte okrúhle koláče.

Uznala som jej. 10 rokov denne prebaľuje imobilného otca. A pritom keď s ním sedáva pred televízorom, stihne sa venovať aj ručným prácam. Tvorivá práca ju vždy bavila. Pred Vianocami si však na narodeniny musela volať záchranku, našťastie len brušná viróza, tak sa cíti slabá. Keď sme v ten kritický večer rýchlo prišli za otcom, bledým ako stena, hneď sme vyťahovali slivovicu na potuženie. Nebolo mu všetko jedno. Veď nikomu okrem mamy sa prebaliť nedá, a čo keby si ju nechali v nemocnici? Našťastie všetko dobre dopadlo a mohli sme osláviť sviatky spoločne.

K štedrovečernej večeri patrí tradične ryba. My máme radšej lososa. Namiesto vianočného kapra skvelý recept na lososa s rozmarínom nájdete tu.

Pečená kačka s nádievkou– Chceš aj ten recept na kačku, čo som dávala Martinovi?
– Samozrejme.
Kačica galantína
– Prečo galantína?
– Neviem, proste galantína.

1 Kačica
Nádievka:
1/2 bravčového mäsa na rezance
1 pečivo
balíček nasekanýchj mandlí bez šupky
petržlenová vňať
cesnak, korenie
2 vajcia
Kačicu deň pred tým nasolíme. Na druhý deň dobre poumývame mliekom. Vykostíme. Naplníme plnkou a zašijeme. Švom dole pečieme pomaly 2 – 3 hodiny na 180 stupňov v rúre.

Dobrú chuť!
***
vianočné a novoročné pohľadniceA na záver ešte vinše.
Vinš pred štedrovečernou večerou hovorí vždy otec:
Vinšujem Vám tento štedrý večer, aby Vám Pán Boh zdravia, šťastia, hojného požehnania a po smrti kráľovstvo nebeské dal obsiahnuť.

Novoročné vinše majú čarovnú moc. Neveríte? Ten prvý, keď mamin najmladší brat (môj ujo) zavinšoval strýcovi (mladšiemu bratovi starého otca), tak sa do roka oženil.

Vinšujem Vám tento nový rok, aby ste mali koseň (zisk), aby sa Vám oženil ten starý chropeň.
Vinšujem Vám tento nový rok, aby Vám odpadol z pece bok a z povaly hrada, aby sa Vám vydala tá dievka mladá.

***

V zmysle mágie kuchyne ako na nový rok, tak po celý rok. Takže: „Čo si navaríme, to si aj zjeme.“

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore