Lotéria krivky EKG finančného trhu

Panoráma z trávy v čase kvitnutia vlčích makovV čase červenajúcich sa vlčích makov na poliach, v čase kolotočov na zelenej lúke, cvrlikajúcich cvrčkov pod oknom, vyletela holubica pred autom na otváraciu bránu k rodičovskému domu. Výjav ma upokojil po období, kedy som v najťažších chvíľach z hľadiska psychického prežívania sledovala pre mňa dôležitú kombináciu čísel na ŠPZ alebo hodinách označujúcich anjelskú prítomnosť. Niečo ako: „Sme s tebou aj teraz. Nech sa deje, čo sa deje.“

***
Pohreb, guláš a Elektrin komplex
Bol to dôstojný pohreb. Ticho sme stáli, len dedinský orech okolo nás zvedavo pobehoval a rozptyľoval neposedné deti. Dôstojná rozlúčka v kostole so skromným, ochotným a láskavým mužom, ktorý nemal milióny na konte ani mercedes v garáži, len žil skromným a pracovitým životom a s láskou sa staral a pomáhal rodine a blízkym. Na kare prítomných chytil za srdce dojímavý predslov jednej z vyše 80-ročných sestier zosnulého. Skvelý hovädzí guláš od môjho bratranca a uja potešil zasa žalúdok. Mrzelo ich len, že pršalo, (ako pri poslednom stretnutí, keď zomrel 52-ročný bratranec mamy a uja), preto guláš nebol kotlíkový. Chutil aj tak vynikajúco. Ako inak od výhercov súťaže vo varení najlepšieho gulášu.

Práve som rozmýšľala nad tým, že asi starnem, keď chodím častejšie na pohreby ako na svadby, kým rodinní príslušníci preberali osadenstvo poslednej rozlúčky so zosnulým. Kto sa ako správal a čo mal oblečené. A do toho sa smerom ku mne ozval otec z invalidného vozíka:
– Tá šedivá pani, čo spievala v kostole pred zádušnou omšou, vieš, kto to bol? – spýtal sa ma odrazu.
– Nie. – odvetila som.
– Keď si sa narodila, tak mi povedala, že načo oslavujem, veď sa mi narodila len dcéra.
– Že som o tom nevedela skôr. Podložila by som jej nohu, keď išla na oplátku z ruky farára. – vyprskla som a vyvolala všeobecný smiech.
Aký hriech presadzovať čínsky patriarchálny model v kraji mariánskych zjavení, kostolov zasvätených Panne Márii, čoby symbolu ženského božstva a matriarchátu. Elektrin komplex sa mi v okamihu naplno pripomenul. Mužského súťaživého sveta snáď už bolo dosť!

***
Prvá žena a diablovo pokušenie cez brokera v roku Potkana
Podľa čínskeho lunárneho kalendára žijeme rok Kovového Potkana a ten okrem pandemického moru zvaného populárne „covid“ prináša aj globálny dopad karantény na ekonomiku. Prináša finančnú krízu. Podobný kolaps bol v predchádzajúcom roku Potkana, v roku 2008. V období hospodárskej recesie je peniaze najlepšie zhodnotiť. Je pravda, že aktuálne hodnoty menových párov, akcií, indexov či komodít na burze zaznamenávajú obrovské a nečakané výkyvy, avšak sú ziskovým rajom skôr pre profesionálnych trejderov, nie neprofesionálnych klientov. „Trejdovanie“ je totiž ako plávanie v mori medzi žralokmi. Finančnými žralokmi.

– Ste prvá žena na tradingu po dlhom čase. Klientov mám väčšinou mužov. – ozval sa s nadšením a očakávaním.

Keď vstúpite do investičnej spoločnosti, najskôr poverený broker s vami buduje vzťah. Vzťah postavený na dôvere, v ktorom sa mu zdôveríte so svojimi túžbami, snami a plánmi, skrátka motiváciou, prečo máte záujem mať viac peňazí. Hneď následne šikovne túto informáciu použije, aby od vás vymámil vyšší vklad. Lebo ten úžasný obchod, na ktorom zarobíte, je tu už zajtra a ešte nikto o ňom nevie. Len on a vy ste prví.

S každým telefonátom predvedie nový herecký výkon. Bude si sypať popol na hlavu, ako sa zle cíti z toho, že vás musí presviedčať o vklade do výhodnej investície, aby ste zarobili a pritom je to iba pre dobro vašej peňaženky. Hneď ma naporúdzi slová ubezpečenia, že peniaze si môžete vybrať kedykoľvek. Pošle vám desaťtisíce, ktoré samozrejme ešte len získate, ak investujete presne do toho obchodu. Nalamuje vás až dovtedy, kým nepoľavíte. Alebo – kým ho asertívne nepošlete do piče!

Keď sa vložené aj získané peniaze naozaj rozhodnete vybrať, nasleduje ďalšia mašinéria manipulatívneho presviedčania o vyššom zhodnotení, o tom, že môžete mať viac a viac a viac… Diablovo pokušenie. Vidina zisku pomaly, ale isto odčerpáva pokoj duši. A vy sa stávate otrokom honby za lacno získanými peniazmi špekuláciou. Gemblermi. Nenechajte sa pomýliť. Spoločnosť, do ktorej investujete svoje financie, nežije len z vašich ziskov, ale určite z vašich vkladov a z poplatkov každého uzatvoreného obchodu.

***
Kúpa mačky vo vreci
– „Ten tvoj broker je buď totálny amatér, alebo ťa vedome ojebáva!“ – komentoval brokerove tipy na obchody jeden trejdujúci v inej spoločnosti, pre istotu s mikro-účtom a bez brokera.

Obchod môže vyjsť, ale vždy je to 50/50. Výber vlastných zhodnotených financií je ten lepší variant, ak medzitým spoločnosť úplnou náhodou nezanikne. Horším variantom je, ak o peniaze prídete.

Kontaktujú a lákajú vás na forex všetko mladí ľudia a pýtajú peniaze ako hladné deti od svojich rodičov. Zodpovednosť za stratu ako neprofesionálni klienti si nesiete sami. Že ste konali na pokyn brokera a nevyšlo to, neobstojí, podpisujete totiž miliónpäťsto tlačív, papierov, nahrávaných telefonických vyhlásení, v ktorých sa spoločnosť vzdáva zodpovednosti za stratu vašich ťažko zarobených peňazí.
Niečo ako: „Kúúúúpte mačku vo vreci!“

***
Krivka EKG finančného trhu
– „Trejduješ ako Rus, ktorý si šľahne vodky a beží cez mínové pole. Keď dobehne na koniec, zabudne prečo tam bežal, tak beží zasa späť pre vodku.“- vyjadril sa odborným okom iný burzový maklér na moje amatérske pokusy v demo-verzii obchodnej platformy.

analýza krivky grafu menového páruOkrem brokerov sú tu takí, čo tvrdia, že vás naučia ako správne naháňať krivku EKG finančného trhu. Ale ani v školách trejdovania či na copytradingu nemáte zaručené, že o peniaze neprídete, odhliadnuc od povinného školného každý mesiac, aby ste sa dopracovali k učebným materiálom technických analýz. Môže sa stať, že vaše „drobné“ niekedy aj celoživotné úspory vezme macher na trejdovanie, investuje financie, len krivka urobí veľký pull back opačným smerom a váš maličký príspevok v priebehu procesu štartovania vesmírnej rakety do výšin, spáli.

***
– „Dnes by mal Roman narodeniny.“- zostali sme ticho na balkóne kamarátovho domu pohľadom upreným do jarne rozkvitajúcej záhrady. Šikovný finančný poradca. Tiež investoval a investoval veľa. Z požičaných peňazí. Veritelia mu nedali spávať. Až sa raz jednej letnej noci počas splnu rozhodol ukončiť trápenie a zaspať večným spánkom. Zostala po ňom žena a dve maloleté deti.

***
Lotéria, gemblerstvo a svet mamonu
Pre mnohých, ktorí naletia na reklamy o zhodnotení financií prostredníctvom obchodovania na burze, vedzte, že ide o lotériu. A lotéria, či skôr stávková kancelária potrebuje kŕmičov, aby mala za čo vyplácať výhry vyvoleným.
Po každej strate, nadobudnete dojem, že nabudúce sa karta obráti. V honbe za peniazmi možno ani nezbadáte a už ste závislí. NBS-kou požehnané gemblerstvo vás vtiahne. Žiadne technické analýzy vám nezaručia vývoj vami želaným smerom. Stačí, aby si Trump prdol a už sú v hre býci alebo medvedi fundamentu. Receptom na spokojný život je vyhnúť sa tradingu na kapitálovom trhu.

A aký je najlepší spôsob ako sa obrniť voči nalamovačom na investíciu na obchodnej platforme? Takýto:
– Dobrý deň, robíme prieskum …blá, blá, blá…. aké máte skúsenosti s kapitálovým investovaním?
– Prišla/prišiel som o desaťtisíc/stotisíc.
– To ma mrzí.
– Aj mňa.
– Pekný deň.
– Aj vám.
Rýchlo položený telefón.
Vo svete mamonu sa totiž o stratách hovoriť nepatrí. Len o rolexkách.

***
Ak sa pýtate, či má trading niečo spoločné s numerológiou alebo kabalou, tak nie. Pokus o spojenie kvality a kvantity čísel určite bol a nie raz. Je nádherne zobrazený vo filme Pí. Čo sa však môžete vďaka tradingu dozvedieť sa týka sebapoznania, miery pripútania sa k materiálnym hodnotám, o schopnosti načúvať intuícii a používať ju. Navyše večne pohybujúca sa krivka grafu zrýchľuje procesy karmy.

PS: Môžete mi poslať peniaze? Zhodnotím vám ich trejdovaním. Neveríte? Po tom všetkom, čo som úprimne vyjavila? 😉

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore