Vianočná mačacia rozprávka

Mačiatka (foto Miška)
Mačiatka (foto Miška)

Kde bolo, tam bolo, bolo raz šesť mačacích súrodencov. Narodili sa 19.10.2016, v lunárny deň čistých duší a bojovníkov. Lilka, ich mama bola na prvorodičku a poslednorodičku a veľmi plodnou a starostlivou mamou. Otec bol Kocúr neznámy. Tešili sme sa všetci, že o pár dní už mačiatka budú aj vidieť. A v tom sa stalo nešťastie. Prišla zlá kuna. Mama Lila, sibírska to mačka, hrdinsky bránila mačacie detičky. Vlastným životom im zachránila ich malinké životy.

Šesť mačacích bábätiek zostalo bez mačky-mamy a zrazu otvorili očká a uvideli, že ich mama je človek, ktorý ich kŕmi – a sučka, čo vylizuje brušká. Náhradná rodina v podobe mačacieho mliečka vo fľaške s cumlíkom a kojná Gita a Miška si ich dočasne vzali  do starostlivosti. Zvieracia rodina sučiek a rodina starších mačiek ich adoptovala ako vlastné.

Ryšavé mačiatko s modrými očami
Zrzka mačiatko Angelika

Najrýchlejší kocúrik a najväčší papáč Ryško dostal meno Miško od svojho nového človečieho kamaráta. „Ja vás poznám.“ Pripomenula sa mi jeho babička. „Kedysi som u vás bola. Povedali ste mi, že mám nájsť svojho otca, že vás to ďalej nepúšťa. Vyhľadala som otca a našla som nevlastného brata. Stretávame sa. Stratila som na vás kontakt. Som rada, že som vás znova našla a môžem vám o tom povedať.“ Porozprávala mi pani príbeh ako zo Siedmeho neba. Osud scucol dve túžby. Túžbu po kocúrikovi a túžbu po odovzdaní spätnej väzby pre mňa.

Dvaja ryšaví lezci liezli zakaždým k potrave ako prví. Ryškovou dvojičkou je herečka Zrzka, umeleckým menom Angelika. Spoločenská garfieldka sa nebála ani veľkej hrkajúcej lopty a milovala pobyt pod izbovými kvetmi. Rada oblizovala nohy mamy-sučky prístupná psačím hrám. Najlepšie sa jej však páčilo vyvaliť sa u človečej maminky a pekne zatvoriť očká a spinkať. Len najskôr maminu treba vypusinkovať na tvár ňufáčikom a poobtierať sa o krk.

Čierno-biele mača s modrými očami v prútenom košíku
Mača z dvojčat bez bodky

Najhladnejšie čierno-biele mačatá boli počas kojenia večne zababušené v perinke. Hlavne, že mlieko tieklo. Zvedavých a šikovných kocúrikov sme rozoznávali iba podľa čiernej pehy na ňufáčiku. Jedno z bielo-čiernych dvojčiat opatrne vykúkalo a druhé išlo priamo za svojim cieľom. Jedno sa túlilo a druhé budilo ostatné, lebo sa mu nechcelo spať. Zohraná a sebavedomo-pohodová dvojka s bielymi ponožkami na nohách ochraňujúca mačacie dievčatá sa vybrala do sveta za detskými kamarátmi.

Jedno z mačiatok bolo úplne iné ako čierno-biele dvojčatá alebo ryšavé dvojčatá, či malý čierny poškrabok. Bolo krásne ako jej mamina so šedým odtieňom a špecificky klenutou hlavičkou. Navyše jediné, akoby vedelo zostať v pokoji za každých okolností a múdro uprieť ten svoj „mončičácky“ kukuč. Dostalo meno Mončičák, Sivko až dovtedy, kým sme v ňom neobjavili mačičku. Ako prvá spomedzi nich sa vydala na ďalekú cestu až do Česka.

Madhu
Madhu

Najmenšie a najprítulnejšie mačiatko, zvané Opička, aj najviac kričalo. Čierna mačička s ryšavo-hnedými pásmi si v jednom momente vychutnávala ešte sušené mačacie mliečko z fľašky a v inom momente veľmi svižne prechádzala na pitie mliečka z misky a na mäsové kapsičky. Vo fyzickej zdatnosti zaostávala za bratmi a sestričkami. Individualistická cica nedonosenosť kompenzovala mňaukaním. Dostala meno Madhu ako medový opojný nápoj odhaľujúci podľa indo-iránskej tradície tajomstvo podstaty. Teraz zažíva stretnutia tretieho druhu s odrazom v zrkadle. Hneď vzápätí fascinovaná mojimi okuliarmi skúša pazúrikmi dotknúť sa mi oka.

Len do láskavých rúk – znel inzerát

Tieto Vianoce sú v znamení šťastných detí s mačiatkami. Aspoň v mojom svete. Šťastný vnúčik od radosti zo živého mačacieho darčeka plače, vnučka ďalšej babičky sľúbila aj nemožné za mačiatko, blonďatý syn kamarátky sleduje Fantomasa pod perinou s kocúrikom a ostatné príbehy, fotky a videá prídu postupne po Vianociach. Tak si užívajte zimnú pohodu! Šesť mačacích súrodencov už žije svoju vlastnú rozprávku. A my mamy ďakujeme, že sme ich mohli zachrániť a chvíľu prebrať zodpovednosť za ich životy.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore