Lastovičky prilietajú a dvaja pýtajú tretieho

kvety tulipányLastovičky prilietajú

Z teplých prímorských krajín sa vrátili zmrzlinári s rodinou ako lastovičky.
– Tu je všetko zatvorené. U náš všetko otvorené. – rozhodil rukami jeden z nich, keď čakala pred barákom na kuriéra.

Ako si kto zariadi, tak má. V Srbsku vtrhli chlapi do parlamentu a bolo po obmedzeniach. Čo ale neznamená, že u nás chlapov nemáme. Doma otvorila sociálne siete a klikla na konšpiračnú správy od 80-ročnej pani. Párkrát ju už zablokovali pre otvorené vyjadrovanie názorov, v ktorých si práve servítku pred ústa nedávala.

Žijeme divnú dobu, v ktorej jedna vlna strieda druhú. Vibrácie vĺn však neprinášajú radosť, lásku a smiech. Prinášajú strach, starosti a trápenie. Žijeme dobu, ktorá potláča schopnosť predvídavosti (anticipácie). Politické špičky ju nazývajú konšpiráciu a hoaxom. A viete aký je rozdiel medzi hoaxom a realitou? Kedysi pol roka. Teraz dva týždne.

***
Prezvonila ju mama.

– Už som doma. – oznámila jej.

Cítila sa slabá. Bodaj by nie po prekonaní zápalu pľúc napojená na tekutú výživu do žily a kyslík v nemocnici. Ešte stále si vyčítala, že išla susedovi pomôcť babke pichnúť injekciu. Veď dobrí susedia nebývajú pozitívni, keď majú dobré vzťahy. Či? A hneď na to utrúsila trpkú sebaľútostivú vetu poznania z nemocničnej samotky.

žlté narcisy– Keď je človek slabý, chorý a nebodaj umiera, nikto si na neho nespomenie. Už ho nikto nepotrebuje.

Vždy sa bála samoty, aj búrky. Extrovertne orientovaná na starostlivosť o iných ocenila obetavosť mladej zdravotnej sestričky z rodiny. Aj teraz bola sama, ďalších niekoľko karanténnych dní. A keď sa otec vráti z nemocnice, doba trvania karantény sa predĺži. Ak by sa niektorému z nich pohoršilo, tak tento kolobeh sa môže ťahať donekonečna. A možno svojich rodičov bývajúcich pár kilometrov od jej bývania neuvidí za pár mesiacov naživo, ani zblízka. Odohnala desivú predstavu.

Preciťovala mamine emócie a pocity viac ako si bola ochotná pripustiť. Až fyzicky pociťovala bolesti, ktoré jej ona následne popisovala na sebe počas telefonického hovoru. Bola si vedomá, že toto telepatické pokrvné prepojenie matky a dcéry musí spracovať. Zrušiť tým, že sa prejaví a vystúpi z pozície malej dcéry. Je predsa povinná nosiť v sebe prenosy negatívnej energie iba od ľudí, s ktorými má terapeutický kontrakt na presne určený čas. Či?

***

kľukatý potok a stromyDvaja pýtajú tretieho

Ešte nestihla ani zareagovať na všetky e-maily a správy a už vôbec nie ísť fyzicky na poštu z pohodlia home office, keď mama volala znova.
– Svat zomrel. Predvčerom ho priviezli do nemocnice a dnes už nie je.
– … – vydýchla.
– Dvaja pýtajú tretieho. – vyplašila ju na dôvažok. Najskôr v nej táto poverčivá veta vyvolala rozčúlenie. Keď opadlo, zostala mátohou v hlave. Odmietla uvažovať nad niekým tretím a odrazu si večer spomenula na sen svojej dcéry.

„Snívalo sa mi, že som videla dve mŕtvoly ponorené hlavou vo vode. Poslala som za nimi kamaráta skontrolovať, či sú mŕtvi, oni ožili a stiahli ho do vody zo sebou.“ Striaslo ju na tele. Hlavou prebehlo poznanie.

– Dofrasa! – vypadlo z nej nevdojak. Rýchlo listovala vo WhatsAppe dátum sna. Z nedele na pondelok. Vtedy bol mamin svat hospitalizovaný. Vtedy vyložila dcére sen inak. Jej dcéra uzavrela výklad prenesený do symbolickej roviny vzťahov s konštatovaním: „Si úplne mimo.“ Bola. Vďaka racionalizácii rozumu.

witch tarot kartyJej sa práve v ten istý deň nadránom sníval živý sen s maminým svatom. Uvoľňujúci z príjemnej rodinnej oslavy spred pár rokov. Z obdobia jeho smútku za nebohou ženou. Akoby si od nej pýtal vysvetlenie jednej situácie. Dala mu ho. Po správe od mamy si sen spojila s rozlúčkou jeho duše.

***
„Kvôli tomuto obdobiu si sa narodila, na toto obdobie si bola pripravovaná.“ opakovala si vetu, ktorá jej prišla do hlavy pred rokom. Niektoré kultúry, keď sa narodí dieťa, plačú a radujú sa, keď človek zomrie. Nikdy totiž pri narodení nevedia, akým utrpením bude musieť na životnej ceste prejsť.

„Už len vysporiadať sa so stratou a opustiť toto slzavé údolie.“ Predbiehala v mysli udalosti. „Lenže aby sme mohli ísť ďalej, najskôr musíme spomínať.“

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore