Tiene v raji

Samostatné dievča v Taliansku
Samostatné dievča v Taliansku

Tiene v raji – Prázdniny 2015

Miláno je božské. Bežný Talian si pospevuje operu tak ako bežný slovenský dôchodca dychovkový šláger. Ubytovanie v Hoteli Ares čoby súčasť kedysi poľovníckeho sídla rodu Visconti Sforza. Miláno a návšteva Duomo, výstavy Leonarda da Vinci v Palazzo Reale, alla Scala a spev Maria Callas z dvd, šikovní vreckári v parku a ako bonus EXPO 2015.

Osem-poschodový obchodný dom so značkovými vecami v centre Milana je na mňa moc. Sadám do kresla za 1300 eur po 50% zľave. Dievčatá a chlapci šetrite a potom hurá na výpredaje. E XPO Miláno ako posledný fyzicky vyčerpávajúci zážitok v horúcom slnečnom dni. Slovenská expozícia v elektrizačno-warholovsko-démonickom štýle pocitovo snáď vyjadruje stav našej krajiny. V bazéne pred českým stánkom vymočíme nohy a šesť-eurové malé pivo s pachuťou radšej vymeníme za posedenie u Rusov s fľaškovým pivom Baltika.

Rajská záhrada v Mercatale
Rajská záhrada v Mercatale

Každý má svoj tieň v raji. (5.7.2015)

V pôvodne hradnej veži  z 12. storočia Villa Marcellini soc. Mercatale Val di Pesa sa mením na stredovekého žoldniera v strážnej veži. Hneď po tom, ako upokojím vystrašenú zblúdilú dušu zo slúžkovskej izbičky. „Veď sme iba na návšteve a čoskoro odídeme.“ Stuhnuté kĺby a svaly mi zostávajú. Inak ako so španielskou čižmou v inej inkarnácii. Penzión s výhľadom ponad fontánu, bazén, záhradu a cestou k bráne pomedzi malebné olivové plantáže hodný juhoamerickej telenovely aj s úctivým záhradníkom a slúžkou Máriou v bývalej krajine Etruskov vytvorí na týždeň ilúziu domova. Len nákup potravín v supermarkete s nápisom COOP pripomína Slovensko.

Požičaný malý tátoš zvaný Punto bez klimatizácie v Maggiore v 37 stupňových horúčavách nás vezie po výletoch, z aj do Toskánska. Volterra uspokojí túžbu po nádherných výhľadoch, ale neuspokojí sen vidieť studňu uprostred námestia ako v upírskej ságe. Pisa je naozaj šikmá a pestuje okrem množstva turistov aj veľa černochov s naozajstnými zlatými hodinkami. More na pláži v Livorne je rovnako mútne ako na opačnom pobreží v Rimini. A späť k duchovným zážitkom.

cathedrale Siena
cathedrale Siena

V Siene na námestí pred cathedralou sa vnútorným zrakom vnímam ako dáma v rúchu podľa najnovšej renesančnej módy. Deti kvetov demonštrujú na Piazza del Campo za „la dolce vita“ a mne najviac chutí melón s proscutom v úzkej uličke. Vivat hedonizmus!

Vo Firenze sa cítim ako pouličný chuligán s krátkym životom poslíčka Mediciovcov. Žiadny vkus, iba zbohatlíci prezentujúci okázalo svoju moc a hmotné bohatstvo. Ideš, ideš a – bác – palác. Ideš, ideš a – bác – kostol.  Po hodine blúdenia sa cítim ako florenčanka. Stretávam stále tých istých ľudí – turistov. Snívam chvíľu na výstave „Dalí mets Dante“ v Palazzo Medici Riccardi. Preklopením sa do aktuálnej inkarnácie si vychutnávam návštevu art-obchodíka a nachádzam indíciu na túto dovolenku vo fotografii American Girl in Italy 1951 od Ruth Orkin.

Argeles sur mer
Argeles sur mer

Po stopách Katarov

Po stopách Katarov v rámci expedície Languedoc, Roussillon, Catalunya, Andorra a Pyrenejes Orientales a iné lahôdky

Nemecká diaľnica bez diaľničných poplatkov s neobmedzenou rýchlosťou, ideálne na rýchly presun (pokiaľ nespadnete do kolóny), len za fyziologické výlučky v bunder-oázach si zaplatíte.  Najväčšiu koncentráciu žobrákov a demonštráciu vozíčkárov v priamom prenose s transparentami možno zažiť iba v multikulturálnom Štrasbourgu. Cítim sa tam ako doma. Duomo až do neba, mongolskí pouliční muzikanti a skvelo dochutená strava.  Aj vo Francúzsku popri diaľniciach vznikajú novodobé oázy pre kočovníkov, aby napojili a prepriahli svoje kone, našli chvíľu oddychu pred ďalšou dlhou cestou.

Izolácia afektu v krízových situáciách a romantika v sídle v Argeles sur mer.

Béziers
Béziers

Béziers – Cathédrale St-Nazarre (14. storočie)

Katari (khataros gr. = čistý) boli kresťanskou sektou v Languedocu, ktorá kritizovala cirkev za korupciu. Separatizmus bol zneužitý na politické ciele a začalo 100 rokov vraždenia a mučenia. V Béziers zavraždili 20000 obyvateľov. V roku 1209 počas krížovej výpravy bolo vojakom pápežského nuncia nariadené, aby zabíjali všetkých (katarov aj katolíkov) V krvilačnom zápale usmrcovali rad radom. lebo: „Boh svoju ovečku spozná“.

Katari verili v dva princípy – dobro a zlo – z toho vznikol svet. Materiálny svet považovali za zlý a len zrieknutie telesných pôžitkov a zdržanlivosť prináša čistotu. A tak už to v živote chodí. Kto velebí duchovno, príde o materiálno a veľmi skoro sa dočká kráľovstva nebeského.

Narbonne
Narbonne

Narbonne – kaplnka zvestovania Panny Márie

Cathédrale St-Just et st Pasteur – chórum plánovanej katedrály z 13. storočia po vzore gotických katedrál severu. Dvor – nedokončená priečna loď katedrály Palais des Archenéques. Očarila. Oddýchla som si tam. Ako aj prechádzkou mestom, kde je silne citeľný vplyv ženského princípu.

– ďalší text niekedy, keď sa mi podarí 🙂

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top